Ionic İle Uygulama Geliştirmek İçin Android SDK Kurulumu ve Ayarları

, , Leave a comment

Ionic projelerinde Android SDK’yı kullanabilmek için bazı ortam ayarlarının tanımlanması gerekmektedir. Bu döküman adım adım yapılması gerekenleri anlatacaktır.

 1. JAVA
  Native Android uygulamaları JAVA programlama dili ile derlenmektedir. Dolayısı ile ilk yapılması gereken JDK8 (Java Development Kit) yazılımını yüklemeniz gerekmektedir. İndirme sayfası için tıklayınız.

  NOT : Cordova JDK’nın son sürümü ile uyumlu olmadığından JDK 8 versiyonunu indirmelisiniz.

 2. Gradle
  Gradle, Android uygulamalarında kullanılan derleme aracıdır ve ayrı olarak yüklenmesi gerekir. İndirme sayfası için tıklayınız.

 3. Android Studio
  Android Studio’yu Android sitesinden indirebilirsiniz. Daha ayrıntılı kurulum talimatları Kullanım Kılavuzunda bulabilirsiniz.

  İndirdiğiniz kurulum dosyasını çalıştırın ve uygulamayı bilgisayarınıza kurun. Kurulum tamamlandıktan sonra android studio uygulamasının iconuna tıklayarak çalıştırınız. IDE SDK’nın kurulu olmadığını anlayacak ve kurulum yapmanız için size yönlendirecektir. SDK’yı bilgisayarınızı kurduktan sonra, hangi klasöre kurulduğunu bir kenara not edin.


  Resim 1 – Kaynak : https://ionicframework.com/docs/installation/android#android-studio

  Yüklü paketleri ve diğer küçük SDK paketlerini yüklemek için, SDK Yöneticisinin alt kısmında Paket Detaylarını Göster’in işaretli olduğundan emin olmanız.


  Resim 2 – Kaynak : https://ionicframework.com/docs/installation/android#android-studio

  İlerleyen dönemlerde yeni paketler yüklemek veya paketleri güncellemek için Android Studio açılış ekranınında bulunan Yapılandırma »SDK Yöneticisi menüsünde veya Android projeleri içindeki Araçlar» SDK Yöneticisi içerisinde SDK paketleri yüklenebilir.

Komut Satırı Araçlarını Yapılandırma
Android SDK, kullanışlı komut satırı araçlarıyla birlikte yüklenir. Kullanabilmek için bazı ortam değişkenleri ayrlamaları yapılmalıdır. Aşağıdaki talimatlar Windows İşletim sistemleri içindir. MAC ve linux ayarları için tıklayınız.

Ortam değişkenlerini tanımlamak için sırasıyla.

Bilgisayarım Sağ Tuş Özellikler – > Gelişmiş Sistem Ayarları – > Ortam Değişkenleri Butonuna tıklanmalıdır. Devamında sırası ile aşağıdaki ayarlar yapılmalıdır.

a. ANDROID_SDK_ROOT ortam değişkenini ayarlayın. Bu yol, önceki bölümde not edin diye bahsettiğim Android SDK Konumu olmalıdır.b. Devamında aşağıdaki görselde belirtilen ayarların gösterildiği şekilde PATH değişkeni içerisine tanımlanması gerekmektedir.


Android Emülatörün Yüklenmesi ve Ayarlanması
Android Virtual Devices(AVD), Android emülatörünün Android işletim sistemini çalıştırmak için kullandığı sanal android cihazlardır. Aşağıdaki kurulum yöntemleri Android emülatörünü kurmanın hızlı bir yoludur. Daha ayrıntılı talimatlar ve bilgiler için Android belgelerine bakın.

AVD’ler, AVD Manager ile yönetilir. Android Studio açılış ekranında, Yapılandır »AVD Yöneticisi’ni tıklayın. AVD Manager ayrıca Android projeler içinde Araçlar »AVD Manager menüsünde de açılabilir.


Resim 3 – Kaynak : https://ionicframework.com/docs/installation/android#android-studio

Sanal Cihaz Oluştur’a (Create Virtual Device) tıklayın ve uygun bir cihaz tanımı seçin. Emin değilseniz, Piksel 2’yi seçin. Ardından uygun bir sistem görüntüsü seçin. Emin değilseniz Google Play servisleriyle Pie (API 28) veya kendi kurduğunuz bir sürümü de seçebilirsiniz.

AVD oluşturulduktan sonra, Android emülatörüne başlatın.

NOT : Bu döküman Ionic Framework Dökümantasyonu kullanılarak hazırlanmıştır.

 

Leave a Reply