Cordova/Phonegap ve Ionic Framework

, , Leave a comment

Statista.com sitesi verilerine göre dünya genelinde aktif mobil cihaz kullanım sayısı 4.93 milyar olarak verilmiştir ve teknolojinin hızla gelişimine paralel olarak bu sayı her geçen yıl artarak devam etmektedir. Yazılım geliştiriciler olarak muhtemel müşteri potansiyeli en yüksek sektörlerinden biri olan mobil uygulama geliştirme alanında var olmak zorunluluğumuz bulunmaktadır. Problem şu ki akllı telefonlar birbirleri ile bağdaşık değillerdir. Yani bir cihaz android işletim sitemi kullanırken bir diğeri IOS, bir diğeri Windows kullanıyor, yine birisinin ekran çözünürlüğü 3inc iken bir diğerinin 7inc olabiliyor. Bu durum yazılımcıların farklı platformlar ve farklı ekran çözünürlüklere uygun tasarımlar ve kodlar geliştirmesini gerektirmektedir.

            Bu zorluklara ek olarak mobil cihaz kullanıcıları kullandıkları uygulamaların da tıpkı mobil cihazlarındaki işletim sistemindeki kullanım alışkanlıklarına yakın tecrübeler sunmasını talep etmektedir. Dolayısı ile farklı platformlar için farklı deneyim ve tecrübelere sahip yazılımcıların yetiştirilmesi kaçınılmaz olmaktadır.  Örnek vermek gerekirse Android platformu için yazılım geliştirmek istenir ise JAVA dilini bilmek gerekmektedir, yine IOS platformu için uygulama geliştirilecek ise SWIFT programlama dilinin bilinmesi gerekmektedir, Windows platformu için C# dilini bilmek gerekmektedir. Okurken bile yorulduğunuz bu dillerin birinde bile uzmanlaşmak ciddi emek ve zaman gerektirmektedir. Yazılımcı gözünden durum bu şekilde, birde şirketlerin gözünden bakacak olursak, şirketin Android ve IOS plarformlarında yazılım geliştirdiklerini varsayalım, geliştirilecek olan uygulama için ya hem JAVA hemde SWIFT bilen bir yazılımcıyı istihdam etmesi gerekmektedir ya da JAVA bilen bir yazılımcı ve SWIFT bilen başka bir yazılımcı istihdam etmesi gerekmektedir. Basit bir uygulama geliştiriliyor dahi olsa her iki yöntemin de şirket için maddi ve zaman bakımından bir maliyeti olacaktır. Platformların ve aklıllı cihazların çeşitliliği sebebi ile bir yazılımcı olarak mobil dünyada tam olarak var olmak oldukça zaman ve kaynak gerektirmektedir.

Hibrit Mobil Programlama kavramının doğma hikâyesi de tamda bu noktada başlamaktadır. Bahsetmiş olduğumuz zorluklar geliştiricileri yeni bir yol arayışına itti. Her icat bir zorluktan doğar sözünün yeniden kanıtı gibi hem öğrenme eğrisi daha kolay, hemde tek bir kod alt yapısı kullanarak birden fazla platforma çıktı üretmenizi sağlayan bir çözüm üretildi. HTML, CSS ve JavaScript gibi birçok yazılımcı tarafından bilinen programlama dillerini kullanarak yazılımcılara mobil uygulama geliştirme süreçlerindeki zorlukları ortadan kaldırarak geliştirilmesi kolay bir platform sağlamıştır. Hibrit Mobil Programlama denilince hiç şüphesiz ki akla gelen kütüphane Cordova/Phonegap kütüphanesidir. 2009 yılında iPhoneDevCamp etkinliği sırasında Phonegap adıyla ortaya çıkmış ve 2011 yılında popülerliğinin arttırması ile birlikte Phonegap’i geliştiren firma Adobe tarafından satın alınmıştır. Devamında PhoneGap kodu Apache Software Foundation‘a dâhil edildi ve projenin Apache Cordova olarak açık kaynak kodlu olarak ilerlemesinin yolu açılmış oldu. 

Hybrit uygulama geliştirmek için birçok kütüphane bulunmaktadır. Bu kütüphanelerden en çok tercih edilenlerden biri Ionic Framework’tür. En çok tercih edilen kütüphanelerden biri olmasının sebepleri belirtecek olursak;

  • Araçlar & Servisler: Ionic geliştiriciler için birçok kullanışlı araç sunmaktadır. Geliştirilen uygulamanın gerçek cihaz üzerinde nasıl göründüğünü test edebileceğiniz Ionic DevApp, kullanıcı tesleri için kullanabileceğiniz Ionic View ya da tarayıcı üzerinden geliştirilen uygulamayı test edebileceğini Ionic Lab bu araçlardan sadece birkaçıdır.
  • Dökümantasyon: Ionic dökümantasyonu her seviyede ki yazılımcıların anlayabileceği basitlikte ve anlaşılır bir dilde hazırlanmıştır
  • Topluluk: Ionic Framework çok aktif bir geliştirme topluluğuna sahiptir. Topluluk üyeleri kütüphanenin geliştirilmesinde ve bug’ları giderilmesinde geliştirme ekibine destek vermektedir.
  • Ücretsiz ve Açık Kaynak Kodlu: Ionic Framework açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir kütüphanedir.

Özetle;

Ionic Framework, hali hazırda var olan web uygulama geliştirme yeteneklerimizi kullanarak multiplatform mobil uygulamalar geliştirmemize olanak sağlayan hibrit mobil uygulama kütüphanesidir.

Bir sonraki başlık altında Ionic Framework kullanarak basit bir uygulama geliştirecek ve Ionic dosya yapısı hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız.

 

Leave a Reply